FINAL POINTS 2017

GIRLS
1. St. Catherines Primary 144
2. St. James Primary 136
3. St.Marks Primary 115
4. Half Moon Fort 112
5. Trinity Academy 1011.

BOYS
1. St. Ambrose 153
2. St. Catherines 131.5
3. Trinity Academy 121
4. St. Marks Primary 118
5. Boscobelle Primary 94



2016 Champions

Girls: St. Catherines Primary

Boys: St. Catherines Primary

Boscobel Primary

Chalky Mount Primary

Half Moon Fort Primary

St. Ambrose Primary

St. Bernard Primary

St. Catherine’s Primary

St. Elizabeth Primary

St. Margaret’s Primary

St. James Primary

St. Philip’s Primary
St Mark’s Primary
Eagles Academy
Trinity Academy
Wills Preparatory
Workman’s Primary
Erdiston Special School
Warrens Primary




National Primary Schools -Athletics Championships Obadele Thompson Zone Records Print Records

100

Girls 50 Meter Dash Under 7

9.26

2/27/2012

Tamika Husbands - Chalky Mount

101

Boys 50 Meter Dash Under 7

8.84

2/27/2012

Deon Grant - Wills

102

Girls Standing Broad Jump Under 7

1.37m

3/2/2009

Rheanne Foster - St. Bernard's Primary

103

Boys Standing Broad Jump Under 7

1.39m

2/24/2014

Demetree Nicholls-George - AMBROSE

104

Girls Tennis Ball Throw Under 7

16.64m

2/28/2011

Tatyana Kellman - Half Moon Fort Primary

105

Boys Tennis Ball Throw Under 7

29.10m

2/28/2011

Shatori Eversley - St. Bernard's Primary

200

Girls 80 Meter Dash Under 9

12.43

3/1/2010

Kamille Griffith-Gaskin - Good Shepherd Primary

201

Boys 80 Meter Dash Under 9

12.60

2/28/2011

Tio St. Hill - Good Shepherd Primary

202

Girls 150 Meter Dash Under 9

24.06

2/28/2011

Ikazela Samuels - St. Mark's Primary

203

Boys 150 Meter Dash Under 9

23.60

3/2/2009

Michael Patrick - Good Shepherd Primary

204

Girls 100 Meter Dash Under 9

15.79

2/28/2011

Khadeja Straughn - St. Philip's Primary

205

Boys 100 Meter Dash Under 9

14.72

2/27/2012

Renaco Carter - St. Philip

206

Girls Cricket Ball Throw Under 9

26.31m

2/28/2011

Kayla Hurley - Boscobel Primary

207

Boys Cricket Ball Throw Under 9

42.70m

3/1/2010

Emmerson Hooper - Boscobel Primary

208

Girls Long Jump Under 9

2.89m

3/1/2010

Ebony Knight - St. Catherine's Primary

209

Boys Long Jump Under 9

3.32m

3/2/2009

Stephen Morris - Workman's Primary

210

Girls 4x100 Meter Relay Under 9

1:07.41

3/1/2010

Good Shepherd Primary

211

Boys 4x100 Meter Relay Under 9

1:06.96

2/28/2011

Good Shepherd Primary

300

Girls 100 Meter Dash Under 11

14.49

2/27/2012

Rashana Gittens - st.Catherine

301

Boys 100 Meter Dash Under 11

13.74

2/27/2012

Zane Barrow - St. Margaret's

302

Girls 200 Meter Dash Under 11

29.32

2/27/2012

Rashana Gittens - st.Catherine

303

Boys 200 Meter Dash Under 11

28.90

2/27/2012

Zane Barrow - St. Margaret's

304

Girls 400 Meter Dash Under 11

1:14.26

2/28/2011

Ka-Neil Gale - St. Elizabeth Primary

305

Boys 400 Meter Dash Under 11

1:10.33

3/2/2009

Tre Grazette - Good Shepherd Primary

306

Girls Long Jump Under 11

3.52m

3/1/2010

Destinee Straughn - St. Philip's Primary

307

Boys Long Jump Under 11

4.03m

2/28/2011

Stephen Morris - Workman's Primary

308

Girls Cricket Ball Throw Under 11

32.70m

3/1/2010

Rhea Gibson - St. James Primary

309

Boys Cricket Ball Throw Under 11

49.26m

2/27/2012

Emmerson Hooper - Boscobel

310

Girls 4x100 Meter Relay Under 11

1:02.94

2/28/2011

Good Shepherd Primary

311

Boys 4x100 Meter Relay Under 11

1:00.53

2/28/2011

St. Lawrence Primary

400

Girls 100 Meter Dash Under 13

13.83

2/24/2014

Khadejah Straughn - St. Philip

401

Boys 100 Meter Dash Under 13

13.58

2/28/2011

Jadon Sobers - St. Catherine's Primary

402

Girls 200 Meter Dash Under 13

28.63

2/27/2012

Destinee Straughn - St. Philip

403

Boys 200 Meter Dash Under 13

27.97

2/27/2012

Nicoli Jordan - St. James

404

Girls 400 Meter Dash Under 13

1:08.27

2/23/2015

Darielle Taitt, St James

405

Boys 400 Meter Dash Under 13

1:08.48

2/27/2012

Jumullah Estwick - St Marks

406

Girls Long Jump Under 13

3.96m

2/27/2012

Destinee Straughn - St. Philip

407

Boys Long Jump Under 13

4.41m

3/2/2009

Raheem Hinds - St. Ambrose Primary

408

Girls Cricket Ball Throw Under 13

43.00m

3/1/2010

Shaye Greaves - Good Shepherd Primary

409

Boys Cricket Ball Throw Under 13

57.49m

3/2/2009

Christopher Hall - St. James Primary

410

Girls 4x100 Meter Relay Under 13

1:00.20

2/28/2011

Good Shepherd Primary

411

Boys 4x100 Meter Relay Under 13

57.30

2/24/2014

St. Philip's Primary - St. Philip

500

Girls High Jump Open

1.20m

2/28/2011

Deshaniqua Nowell - Workman's Primary

501

Boys High Jump Open

1.31m

2/27/2012

Terrell Hinds - Workmans

502

Girls 600 Meter Run Open

2:02.41

2/13/2017

Isha Adamson -St. Elizabeth

503

Boys 800 Meter Run Open

2:37.62

2/27/2012

Rojae Carter - Boscobel

504

Girls 800 Sprint Medley Open

2:17.25

2/28/2011

Good Shepherd Primary

505

Boys 800 Sprint Medley Open

2:09.66

3/2/2009

Good Shepherd Primary